Ramazan öncesi bu konulara dikkat edin! Oruca nasıl hazırlanılır? Vücudunuzu oruca hazırlamak için 6 sağlıklı öneri…

Ramazan ayına günler kala sağlıklı beslenmek için yapılan hazırlıklar da çoğaldı. Oruç tutarken vücut uzun mühlet aç kalacak. Bu durum da metabolizma yavaşlayacak. Oruç tutarken yediklerimize çok dikkat etmemiz gerekiyor. Oruca başlamadan evvel de metabolizmayı hızlandırarak Ramazan’a vücudu hazırlamamız değerli. Uygun bir hazırlık sağlıklı bir oruç periyodu demek.

Hem fizikî hem de zihinsel olarak hazırlık gerektiren bir periyoda giriliyor. Oruca başlamadan evvelki günlerde olağanda sağlıklı beslenmiyorsanız bu süreci fırsata çevirip, yavaş yavaş hafif beslenmeye geçebilirsiniz. Zihinsel hazırlık için orucun sevgi tohumları ekmek ve hoşgörülü olmaya daha çok dikkat etmek yararlı olacaktır.

Ramazan ayı dışında da ‘oruç diyeti‘ yapmak, sağlıklı olduğu için tercih ediliyor. Pekala 30 günlük oruç tutma süreci öncesinde bedeni oruca nasıl hazırlamalı? Uzun saatler aç kalabilmek, susuzluğa dayanabilmek ve beslenme rutinini değiştirebilmek için neler yapılabilir?

Oruca nasıl hazırlanılır?

1. Bol su için

Sahur ve iftarda su tüketimini artırmak çok değerli. Kilogram başına 40 ml’den hesaplayıp günlük ülkü su tüketim gereksinimi belirlenebilir.

Suyun tadını sevmiyorsanız yahut su içmeyi unutuyorsanız aroma katın. İçine meyve doğrayabilir, tarçın ekleyebilirsiniz. Oruç diyeti için bedeninizi uzun müddet susuz kalmaya alıştırmak yerine; çokça su içip su kaybını olabildiğince önleyin. Oruca hazırlanmak için bağırsakların temizlenmesi gerek. Bu paklığı de meyve dilimli suyla ya da tarçınlı suyla yapabilirsiniz.

2. Beslenme sisteminiz olsun

Düzenli beslenirseniz kan şekeri ve insülin ölçünüz dengelenir, metabolizmanız süratli çalışır. Oruç başlamadan ne kadar istikrarlı bir bedene sahipsek orucun güzel geçmesi kolaylaşır.

Sahurda kendinize nazaran sağlıklı besinler seçmelisiniz. Sahurda yiyeceğiniz besinleri, Ramazan’dan evvel tüketmeye başlayın ve bedeninizi alıştırın.

3. Beslenmenizi çeşitlendirin

Sağlıklı beslenmenin temellerinden biri çeşitli beslenmek. Her gün tıpkı şeyleri yemeyin. Vücudunuza farklı vitamin, mineral alın, metabolizmanız yavaşlamaya başlamasın. Oruç tutarken sağlıklı beslenme listesine ekleyeceğiniz her şey, aslında daima yemeniz gereken yiyecekler. Oruç öncesinde beslenmenizi çeşitlendirin, bedeniniz açlığa daha dirençli olacak.

4. Lifli yiyecekler alın

Bol lifli beslenmek, kolon kanserinden korurken tıpkı vakitte kan şekerini istikrarlar ve kabızlığı azaltır. Bağırsaklar ne kadar yeterli olursa metabolizma o kadar süratli çalışır. Oruçla bir arada sıvı ve katı alımı bir mühlet duracağından oruç ayı öncesinde lifli besinler, her öğünde tüketilmeli. Lifli besinler, bağırsaklar için Ramazan’da çokça alınmalı.

5. Tuzu azaltın

Vücutta 1 gram tuz, 200 ml su birikmesine neden olur. Fazla tuz tüketimi hipertansiyona neden olur. Tuzu hayatınızda olabildiğince azaltmalısınız. Tuzun büsbütün kesilmesi, iyot eksikliğine neden olur. Ölçülü ölçüde kullanmak daha sağlıklıdır.

6. Şekerden uzak durun

Şeker, kolay karbonhidrat olduğu için direkt göbek bölgesinde depolanır. Dişleri de çürütür. İftardaki tatlılar da epeyce şekerli olur. Lakin şekeri genel olarak olabildiğince azaltmak sıhhat için değerli. Bu alışkanlığı kazanmak için oruç ayı öncesi ve oruç ayı boyunca şekerden uzak durmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir