Yol çalışmasında ortaya çıktı! ‘Yeni bir cinsi tanımladık’

Dicle ilçesinde geçen yıl nisan ayında belediye tarafından yol çalışması yapıldı. Gruplarca yapılan çalışmalarda bir mağara bulundu. Mağaranın bulunmasından haberdar olan Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Ali Satar ile Doç. Dr. Sadreddin Tusun, birkaç öğretim üyesiyle bölgeye giderek inceleme yaptı. Mağarada çalışma yapan Prof. Dr. Satar ve Doç. Dr. Tusun, birden fazla böcek tipi buldu. Böcekleri toplayan takım, moleküler tahlil ve öbür sonuçlar için İspanya’da Doç. Dr. Alberto Sendra Mocholi ve grubu ile ortak çalışma yaptı. Yapılan çalışmada böceğin yeni bir tıp olduğu ortaya çıktı. Böceğe Anatoliacampa diclensis’ ismi verildi. Bu çalışma ayrıyeten Almanya’da değerli bir bilimsel mecmua olan ‘Zoologischer Anzeiger’de de yayımlandı.

‘BURANIN EKOSİSTEMİ BAŞKA’

Prof. Dr. Ali Satar, ilçe belediyesi ve çalışanlarının bu mevzuda kendilerine çok yardımcı olduğunu söz ederek, şunları kaydetti:

“Doç. Dr. Sadreddin Tusun ile birlikte bu mağara içerisinde çalışmalar yaptık. Birkaç böcek çeşidi bulduk. Buranın ekosistemi öteki, hayat alanı da farklı. Daha evvel kimse girmediği için bizim de ilgimizi çok çekti. Çok farklı bir ortamdı, birkaç böcek bulduk. Tanımlamada birinin içinden çıkamadık. Bunun için de moleküler tahliller gerekiyordu. İspanyol arkadaşlarımızla daha evvel çalışmış olduğumuz tahliller için yardım istedik. Sağ olsunlar onlar da bize yardımcı oldular. Böylece bu yeni cins tanımlanmış oldu. Bu çeşidin ismi de bizim talebimiz doğrultusunda ‘Anatoliacampa diclensis’ yeni tanımlanan bu cinsin ismi de Anatoliacampa olarak isimlendirildi. Campa ismi bütün bulunan bu böcek kümesinin sonuna eklenen bir isim. Biraz farklı gelebilir. Anatolia cinsinin ismini koymak istedik. ‘Diclensis’ ismi de hem ilçemizi hem de üniversitemizi tanımlıyor. İnşallah bunun devamı da gelecek.” 

‘ÜLKE BİYOÇEŞİTLİLİĞİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

Doç. Dr. Sadrettin Tusun ise mağarayı duyunca çabucak gittiklerini belirterek, “Bulunan mağara çok narin ve bölgede bulunmayan bir mağara çeşidi. Yeni bir cins olabileceğini düşünüyorduk. Tabi biz mağaraya girdikten sonra bulduğumuz böcek bize çok farklı geldi. Bunun artık bir cins üstü kategoride tanımlanabileceğini düşündük.

Yurt dışındaki arkadaşlarla birlikte yeni bir cinsi tanımladık. Bu bizim ve ülke biyoçeşitliliği için yani Diyarbakır için çok kıymetli ve kıymetlidir. Bu bahiste sahiden yeni bir katkı sağladığımızı düşünüyorum. Çok güzel oldu diyebiliriz” diye konuştu.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir