Türkiye’nin diplomasi zaferi dünyada böyle yankılandı… ABD basını verilen tavizleri tek tek yazdı

Türkiye Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) için kararını verdi.

Vilnius’taki NATO tepesinden bir gün evvel kente giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı ve NATO Genel Sekreteri ile görüştü. Görüşmenin akabinde İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakıldı.

Ardından ABD Başkanı Biden ve Fransız önder Macron’un da ortalarında olduğu dünya önderleri ile görüşen Erdoğan’ın bu kararı dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Herkesin karşılığını aradığı soru ise; Türkiye’nin nasıl ikna edildiği. Katar merkezli Al Jazeera ‘Türkiye, İsveç’in NATO üyeliği konusundaki tavrını neden değiştirdi?’ sorusuna cevap aradı.

Haberde Türkiye’nin kilit hususlarda istediğini aldığı vurgulandı ve şu tabirlere yer verildi;

‘Ankara, ABD’den F-16 satın almaktan Avrupa’nın Schengen bölgesine vizesiz seyahat etmeye kadar uzanan kilit şartlarda dayanak aldıktan sonra Stockholm’ün amacını destekliyor.’

CNN International ‘Biden idaresinin İsveç’i NATO’ya ve F-16’ları Türkiye’ye sokma eforunun içinde’ başlıklı haberinde Washington’un İsveç’İn üyeliği ve Ankara’ya savaş jeti satışı için uzun müddettir diplomatik gayret verdiğini vurguladı.

Londra merkezli Middle East Eye (MEE) ‘F-16’lar ve Kanada’nın silah ambargosunun kaldırılması Erdoğan’ın onayını aldı’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Haberde ‘ABD’nin savaş uçakları konusundaki garantileri ve Ottawa’nın silah yasağını kaldırması, Türk cumhurbaşkanının fikrini değiştirmesinin esas nedenleriydi’ denildi.

‘TÜRKİYE ABD’DEN BİR DİZİ TAVİZ ALDI’

Business Insider ‘Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılmasına müsaade vererek ABD’den F-16 savaş uçakları da dahil olmak üzere bir dizi taviz aldı’ dedi.

Haberde terör yasasını yürürlüğe koyan İsveç’in birtakım teröristleri iade etmeyi de kabul ettiği bilgisine yer verildi.

İngiliz Financial Times‘ın başlığı ise ‘ABD, F-16 jetlerinin Türkiye’ye devranı ile ‘ilerlemeye niyetli’ olduğunu söyledi’ oldu.

Al Monitor ise F-16 muahedesinin önündeki tek mani pozisyonundaki Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez’in hükümet ile görüştüğünü aktardı.

YUNAN BASINI: TÜRKİYE İLE YENİ DÖNEM

Yunan basınının gündemi ise bugün gerçekleşecek Erdoğan – Miçotakis görüşmesi oldu.

Kathimerini ‘Yunanistan başbakanının 16 ay sonra Vilnius’taki NATO Tepesi’nde Türkiye cumhurbaşkanı ile görüşmesi, Yunanistan-Türkiye bağlarında yeni bir faslın açılması için gerçek bir andır’ dedi.

Ethnos ise ‘Toplantının ivmesi olumlu, lakin Ankara’nın sayfayı çevirmeye nitekim kararlı olup olmadığı şimdi aşikâr değil’ yorumunda bulundu.

In.gr ‘Miçotakis-Erdoğan görüşmesinden ne bekliyoruz?’ sorusuna şu karşılık aradı.

Yunan gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın ikili münasebetlerin normalleştirilmesi/yeniden tanımlanması için bir yol haritası ve olumlu gündeme odaklanacağını yazdı.

Haberde ‘Normalleşme sürecinin muvaffakiyete ulaşması için her iki tarafın da telaffuzlardan, fobilerden, sendromlardan, çok konumlardan ve elbette savlardan vazgeçmesi gerekecektir’ denildi.

YUNAN ASILLI VEKİLDEN SKANDAL TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Yunan asıllı ABD’li vekil Nicole Malliotaki’nin Türkiye’yi maksat alan açıklamaları da komşu basınında geniş yer buldu.

Biden idaresinin F-16 atağını eleştiren Malliotaki yazılı açıklamasında şu skandal tabire yer verdi;

‘Türkiye öbür bir NATO müttefikini (Yunanistan) yasadışı uçuşlar ve işgal telaffuzlarıyla tekraren tehdit etti ve uzun bir insan hakları ihlalleri geçmişine sahip.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir