Savunma Sanayii İcra Komitesi: Yurt dışından alınan her türlü teknoloji ülkemizde geliştirilmeli

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından sonra yapılan açıklamada, “Toplantıda, savunma endüstrinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin ülkemizde geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayi için mutlak gereklilik olduğu vurgulanmıştır” denildi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantının akabinde yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Toplantıda, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik ünitelerimizin kullandığı yerli ve ulusal sistemlerimize yenilerini eklemeye yönelik hususlar görüşülmüş, 25 farklı projeye ait kararlar alınmıştır. Ülkemizin hava savunmasının güçlendirilmesi için; Siper, Hisar ve Sungur sistemlerinin yeni seri üretimlerine yönelik kararlar verilmiştir. Tayfun, Atmaca, TRLG-230, Karaok, Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin yanı sıra Akya torpidosu ve çeşitli platformlarımız için çeşitli mühimmatların seri üretimlerine yönelik kararlar alınmıştır. Ayrıyeten Ulusal Gemi (MİLGEM) projesi kapsamında inşa edilecek 6-7-8’inci gemilerin (i sınıfı fırkateynler) tedariki bugünkü toplantıda kararlaştırılmıştır” sözlerine yer verildi.

“İHA’lara yeni kabiliyetler kazandırılması görüşüldü”

Açıklamada ayrıyeten, “İlk test uçuşunu havada 5 saat kalmak suretiyle muvaffakiyetle gerçekleştiren insansız jet savaş uçağımız Kızılelma’da gelinen son durum değerlendirilmiş, İHA’larımıza yeni kabiliyetler kazandırılması konuları görüşülmüştür. F-16’larımızın modernizasyonlarına yenilerinin eklenmesi, yeni elektronik harp ve radar sistemleri, türlü hava, kara ve deniz platformları, haberleşme ve bilgi sistemleri, ekipman ve teçhizatlar, simülasyon, lojistik ve siber güvenlik üzere alanlara yönelik çeşitli projeler de karara bağlanmıştır. Toplantıda savunma endüstrinde yurt dışından alınan her türlü teknolojinin ülkemizde geliştirilmesinin tam bağımsız savunma sanayi için mutlak gereklilik olduğu vurgulanmıştır. Türkiye Yüzyılı’nda her alanda olduğu üzere savunma endüstrinde de büyük bir atılım gerçekleştirilecek, bütün engellemelere aldırış etmeksizin yerli ve ulusal sistem ve teknolojilerin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimindeki kararlılığımız devam edecektir” denildi. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir