Samsun’a yeni havalimanı müjdesi

SAMSUN (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, bugün bir dizi programa katılmak için gittiği Samsun’da, Samsun Çarşamba Havalimanı Yeni Terminal Binası hakkında brifing aldı. Proje hakkında hazırlanan sunumları dinleyen Bakan Uraloğlu, sonrasında yapılan çalışmaları şahsen yerinde inceledi.

Bakan Uraloğlu, “Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine projelendirdiğimiz altyapı yatırımlarında Bakanlığımızın tek bir amacı var, o da kentlerimizin inançlı ve konforlu ulaşım ağını güçlendirerek insanımızın hayat standardını yükseltmektir. İşte bu kapsamda bölgenin en değerli projelerinden biri Çarşamba Havalimanı’nın yeni terminal binası imal işidir.” dedi.

25 YILLIK MEKANİK, ELEKTRİK VE ELEKTRONİK SİSTEMLERİN TAMAMINI YENİLEDİK

Uraloğlu, 2 yıl evvel havalimanının mevcut terminal binasında bir revizyon yaptıklarını hatırlatarak, “Mevcut iç sınırlar giden yolcu salonunun kullanım alanını genişlettik. Ayrıyeten 25 yıllık mekanik, elektrik ve elektronik sistemlerin tamamını yeniledik.” sözlerini kullandı.

Samsun’u daima büyüyen iktisadı ile kabına sığmadığını belirten Uraloğlu, “Samsun’un hava yolu nakliyeciliğinde ticari ve memleketler arası alanda muhtaçlıklarının arttığını çok uygun biliyoruz. 22 yıl evvel hava- yolunu kullanan yolcu sayısı 175 bindi. Bugün yaklaşık 9 kat artışla 1 milyon 400 binin üstüne çıktı.” dedi.

PROJENİN İHALESİNİ BİR AN EVVEL YAPACAĞIZ

Çarşamba Havalimanı’nda daha büyük değişiklikler yapılacağını kaydeden Uraloğlu, şu sözlere yer verdi:

“Yeni Projemiz kapsamında; yeni iç çizgiler terminal binasını 23 bin 463 metrekare alanda inşa edeceğiz ve mevcut terminal binasını dış çizgiler terminal binası olarak düzenleyeceğiz. 17 bin 184 metrekare ilave ile apron alanını genişleteceğiz. Proje kapsamında 4 bin 658 metrekare alanda yeni güç merkezi binası, 847 araç kapasiteli otopark inşa edeceğiz. Temas yollarıyla birlikte yaklaşık 2 milyar liralık imal maliyeti olan bu projenin ihalesini bir an evvel yapacağız. Samsun’umuza, bölgemize şimdiden güzel olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir