Kibele heykeli yıllar sonra bulunduğu topraklarda sergilenecek

Türkiye’den kaçak yollarla 1960’lı yıllarda İsrail’e götürülerek satılan ve on binlerce kilometre seyahatin akabinde ABD’den 13 Aralık 2020’de Türkiye’ye getirilen heykel, bir müddet İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde sergilendi.

24 Aralık 2021’de Afyonkarahisar’a getirilen Kibele heykelinin, burada yeni yapılan müzede sergileneceği gün heyecanla bekleniyor.

Afyonkarahisar Müzesi Müdürü Mevlüt Üyümez, yapılan araştırmalara nazaran Kibele heykelinin 1960’lı yıllarda Afyonkarahisar’ın Çavdarlı köyünde yol çalışması sırasında bulunduğunu söyledi.

Üyümez, heykelin yıllar sonra bulunduğu topraklarda sergileneceğine işaret ederek, “Kibele heykeli 2023’te yeni müze binasının en hoş, en nadide yerinde sergilenecek. Kibele heykelini vatandaşlarla en kısa vakitte buluşturacağız” dedi.

Uzmanlar tarafından  milattan sonra 3. yüzyıla tarihlendirilen, prehistorik periyotlardan itibaren Akdeniz havzasında, bilhassa Anadolu’da ana tanrıça”olarak tapınılan Kibele’nin 1700 yıllık heykelinin iki yanındaki aslanlar, tabiat ve hayvanlar üzerindeki hakimiyetini sembolize ediyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir