Kadri Gürsel: Kılıçdaroğlu, ‘Alevi’ videosuyla ne yapmak istiyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Alevi” başlıklı görüntüsü yüz milyon izlenmeyi geçti.

Sosyal medyada ve siyaset gündeminde yankı uyandıran görüntüyle ilgili bir yazı kaleme alan Halk TV müellifi Kadri Gürsel, görüntü ile 3 maksada birden nişan aldığını belitti. “Kılıçdaroğlu, ‘Alevi.’ Görüntüsüyle Ne Yapmak İstiyor?” başlıklı yazısında Gürsel, görüntünün Cumhur İttifakı seçmenlerince de izlendiğine işaret etti, “Kalan müddette daha güzeli çıkmazsa 14 Mayıs 2023 seçimlerinin en ikonik imali olarak tarihe geçecek” diye yazdı.

Kadri Gürsel’e nazaran, Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın seçim meydanlarında kendisinin Aleviliğini seçim gereci yapacağını öngördü ve önalıcı bir müdahale gerçekleştirdi. Erdoğan’ın seccade konusunu Kılıçdaroğlu’na karşı kullandığını belirten Gürsel, daha evvelki seçim kampanyalarını hatırlattı: “Misal, 12 Haziran 2011 Genel Seçimleri kampanyası sırasında Erdoğan 30 Nisan’dan itibaren iki hafta boyunca yedi sefer yedi başka kentte Kılıçdaroğlu’nun Aleviliğini kendi seçmenlerine yuhalatmıştı. Nihayet Kılıçdaroğlu, o seçimden beş gün sonra, 17 Haziran 2011’de Habertürk gazetesine verdiği demeçte Alevi inancı hakkında birinci sefer konuşmuş ve ‘Evet Alevi’yim. Bu ne vakittir kabahat sayılıyor bu ülkede?’ demişti.”

Kılıçdaroğlu’nun görüntüsünün Erdoğan’ı muhatap almadan Aleviliğe vurgu yaptığını belirten Gürsel, “Bu, hiç de o denli savunmaya çekilmiş, mezhepçi rakibi karşısında yumuşak karnı Aleviliğiymiş üzere çekinik duran bir siyasetçinin üslubu değil. Tam aksine, özgüveni sağlam bir önderin duruşu” diye yazdı.

Gürsel’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Kılıçdaroğlu bir manifesto niteliğindeki bu görüntüyle yalnızca Alevi kimliğini açıklamakla kalmadı, siyasetin kültürelci ve mezhepsel kimlikleri aşarak sınıfsal ve toplumsal tabanına oturtulması tarafında çok değerli bir katkıda bulundu ve bu da bence görüntünün ikinci amacıydı. (…)

İlk kere kati biçimde kendi ağızından öğreniyoruz ki Alevilik Kılıçdaroğlu için bir ‘köken’ değil, hala ilişkin olduğu bir kimliktir. Ve bunu Kılıçdaroğlu kendi özgür iradesiyle açıklıyor; ahlaken, vicdanen ve siyaseten, Türkiye’nin olağanlaşmasına kıymetli bir katkıda bulunuyor.

(…)

Kılıçdaroğlu, CHP’nin Genel Başkanı olmasından 13 yıl sonra bu görüntü ile Aleviliğini siyaseten normalleştirmiştir. Bu bir başarıysa, üçü siyasal İslam kökenli olmak üzere beş sağ partiyi Millet İttifakı’nda bir ortaya getirmesinin verdiği inanç ve güç bunda büyük rol oynamıştır. (…) Kılıçdaroğlu bir manifesto niteliğindeki bu görüntüyle yalnızca Alevi kimliğini açıklamakla kalmadı, siyasetin kültürelci ve mezhepsel kimlikleri aşarak sınıfsal ve toplumsal tabanına oturtulması tarafında çok kıymetli bir katkıda bulundu ve bu da bence görüntünün ikinci gayesiydi.

(…)

Kılıçdaroğlu şu kelamlarıyla gençleri kimlik siyasetini aşmak için oy vermeye çağırıyor:

‘Artık kimlikleri konuşmayacağız, muvaffakiyetleri konuşacağız. Artık ayrışmaları ve farklılıkları konuşmayacağız, iştiraklerimizi ve ortak hayallerimizi konuşacağız. Bu değişim seferimize katılacak mısın? Bu değişimde benimle birlikte duracak mısın?’

Kılıçdaroğlu ‘değişi’ kavramının içini dolduruyor; rejim değişikliğinin birbirimize bakışımızı olumlu tarafta nasıl değiştireceğini tanım ediyor.

Ve bunun da ötesinde, din, mezhep ve etnik kimlikler ekseninde bölünmüş, toplum olma vasfını yitirerek birbirine yabancılaştırılmış toplulukların toplamına dönüşmüş bir ahaliden, tekrar ortak amaçları, ortak gelecek tasavvuru olan bir toplum yaratmak da bu görüntüde Kılıçdaroğlu’nun çerçevesini kabaca tanım ettiği üçüncü amacı oluşturuyor.

Bu maksadın içeriği tıpkı vakitte millet tasavvuruyla da örtüşüyor ki bu çok doğaldır.

İşte Orta Doğu mezhepçiliğinin yerine çağdaş vatandaşlığı koyma gayesinin Kılıçdaroğlu’nun ağzından söz edilişi:

‘Alevi olmaz diyen bu sisteme, yanlışsız olan, dürüst olan, ahlaklı olan olur, diyecek misin?’

Ve ‘Son bir el verecek misin?’ diye sorduktan sonra, bence şu devrimci lafızla gençlerden dayanak istiyor Kılıçdaroğlu: Bu ayrıştırıcı sistemi kökünden yıkmaya hazır mısın?” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir