İYİ Parti’de Kurultay hazırlığı

İYİ Parti, 24 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek 3. Olağan Büyük Kurultay çalışmalarına ağırlaştı.

Kurultaya hazırlık çalışmaları kapsamında ilçe ve vilayet kongrelerini ocak ayı sonunda tamamlayan İYİ Parti, büyük kurultayı 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi çalışmaları münasebetiyle ertelemişti.

Seçimin akabinde sonuçları pahalandıran partinin, 24 Haziran’da yapma kararı aldığı 3. Olağan Büyük Kurultay’da Genel Lider ile 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ve 11 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu (MDK) seçilecek.

ATO Congresium’da yapılacak kurultayda, 1350 delege oy kullanacak.

GİK VE MDK’DE ESASLI DEĞİŞİKLİKLER

Parti kulislerinde partinin lokal seçimlere daha dinamik bir takımla hazırlanmayı hedeflediği, bu çerçevede GİK ve MDK’de esaslı değişiklikler olacağı ve seçime tek aday olarak girmesi beklenen Akşener’in kurultay sonrası belirlenecek Başkanlık Divanı’nda yeni isimlere yer vereceği konuşuluyor.

Kurultayda, partinin kuruluş emel ve unsurları ile ittifakla ilgili açık bildiriler vermesi beklenen Akşener, kurultayın akabinde ağır bir formda lokal seçim odaklı vilayet seyahatlerine başlayacak.

ORTAK AKIL PLATFORMU ADAY ÇIKARMAYACAK

Seçimlerin ardından İYİ Parti Kurucular Konseyi üyeleri Ethem Baykal ve İsmet Koçak’ın sözcülüğünde “partinin kurucu iradesinden uzaklaşıldığı” gerekçesiyle Ortak Akıl Platformu kurulmuş, bunun üzerine partinin 81 il başkanı Akşener’e destek deklarasyonu yayımlayarak kurultayda Akşener’i aday gösterme kararı almıştı.

Ortak Akıl Platformu Sözcüsü Baykal, kurultayda aday çıkarıp çıkarmayacaklarına ait yaptığı açıklamada, partiden istifaların arttığını belirterek, “Buna katalizör olmamak için kurultayda aday çıkarmayacağız.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir