Bakan Uraloğlu: Demiryollarına 880 milyar lira yatırım yaptık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapımı devam etmekte olan ve en kıymetli demiryolu projelerinden biri olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Sınırı Projesi’nin ‘Halkalı-Ispartakule’ ortası tünel açma merasimine katıldı.

Törende konuşan ve projenin değerine değinen Uraloğlu, bu projenin Asya-Avrupa Demiryolu Koridorunun birinci kesimini oluşturduğunu söyledi. Uraloğlu, “Bu demiryolu sınırı Türkiye ve Avrupa Birliği ortasındaki ilgileri daha da güçlendirecek ve dostluğumuzu perçinleyecektir. Halkalı Kapıkule Demiryolu Projesi, Asya-Avrupa Demiryolu Koridorunun birinci modülünü oluşturmaktadır. Bu proje, İpek Demiryolu güzergâhının ülkemizden geçen kısmı ile Avrupa ilişkisini oluşturan en kıymetli halkalarından birini teşkil etmektedir” dedi.

YÜK TAŞIMA 6 SAAT 30 DAKİKADAN 2 SAAT 30 DAKİKAYA DÜŞECEK

Bakan Uraloğlu, 153 kilometrelik Kapıkule-Çerkezköy, 67 kilometrelik Çerkezköy-Ispartakule ve 9 km Ispartakule- Halkalı olmak üzere 3 kısım olan çizgilerin tamamlanmasıyla, Halkalı-Kapıkule ortası yolcu seyahat müddetinin 4 saatten 1 saat 30 dakikaya; yük taşıma müddetinin ise 6 saat 30 dakikadan 2 saat 30 dakikaya düşeceğini söyledi. Uraloğlu, “Mevcut çizgi kapasitesinin de 4 katına çıkması hedeflenmektedir. Halkalı-Kapıkule Demiryolu Çizgisi ise bilhassa Çerkezköy-Kapıkule kesitinde yeni bir güzergahta saatte 200 km sürat yapma niteliği ile çizginin yük taşıma kapasitesini artırmakla kalmayıp ülkemizin AB ile yüksek standartlı demiryolu ile bağlanmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

İPEK DEMİRYOLU’NUN EN DEĞERLİ HALKASI

Bakan Uraloğlu, ülkemizin Asya, Avrupa ve Afrika olmak üzere üç kıtayı birbirine bağlayan ve çok değerli bir jeostratejik ve jeopolitik bir pozisyona sahip olduğunu, İpek Demiryolunun en kıymetli halkası ve Avrupa’nın başlangıç noktası olduğunu söyledi. Uraloğlu, Türkiye’nin Demokratik Hukuk Yapısı ve hür piyasa iktisadı ile batının tüm kurumlarıyla bütünleşmeyi benimsemiş olduğunu, Türkiye’nin Avrupa Birliği açısından çok değerli bir paydaş olduğunu belirtti.

TÜRK ÜRETİCİLER AVRUPA’NIN VAZGEÇİLMEZ TİCARİ ORTAKLARI

Bakan Uraloğlu, şu anda üretim etabında olan Çerkezköy-Kapıkule demiryoluyla birlikte, Kapıkule de Türkiye’yi Avrupa sonuna bağlayan Trans-Avrupa Ulaşım Ağının bir modülü olacağını söyleyerek, “Avrupa için Türk üreticiler üretim ve tedarik zincirinin kıymetli bir kesimi ve vazgeçilmez ticari ortaklarıdır” dedi.

ANA YURDUMUZUN DEMİR AĞLARLA ÖRÜLMESİ VİZYONUNA SAHİP ÇIKTIK

Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2003 yılından itibaren Demiryolları için başlattıkları gelişim atılımlarıyla devlet siyasetlerini oluşturduklarını ve öncelikli dal olarak belirlediklerini açıklayarak: “2003-2023 yılları ortasında ülkemizde demiryollarında önemli yatırımlar, uygunlaştırma, yenileme ve kalkınma atakları gerçekleştirdik. Son 21 yılda demiryollarına yaklaşık 880 milyar Lira yatırım yaptık. “Yurdumuzun demir ağlarla örülmesi” vizyonuna sahip çıktık. Demiryollarımızın tamamını elden geçirdik ve yeniledik. 2003 yılında yaklaşık 11 bin kilometre olan demiryolu uzunluğumuza; 2023 yılı itibariyle, 2 bin 250 kilometresi YHT ve Süratli tren çizgisi olmak üzere yaklaşık 3 bin kilometre ekledik. 14 bin kilometreye yükselttik” dedi.

LONDRA’DAN PEKİN’E UZANAN DEMİR İPEK YOLU

Ülkemizin ulaşım alanında yaptığı yatırımlardan bahseden Bakan Uraloğlu, çok modlu irtibat oluşturmanın yanı sıra, kıtalar ortasında memleketler arası kesintisiz ve kaliteli ulaştırma altyapıları tesis etmek için planlama yaptıklarını ve hayata geçirdiklerini belirtti. “Londra’dan Pekin’e uzanan Demir İpek Yolu’nun hayata geçmesi; bu hatta nakliyat faaliyetlerinin en faal formda gerçekleştirilmesi büyük bir titizlikle ele aldığımız işlerin başında geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir