Apple iPhone’larda Lightning yerine USB Type-C kullanmayı kabul etti

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin (AB), 2024  yılı itibariyle satılan bütün akıllı telefon, tablet ve kamera üzere elektronik aygıtlarda USB-C şarj girişi kullanılmasını zarurî hale getirecek yasal düzenlemeye son onayı vermesinin akabinde Apple cephesinden birinci sefer bahisle ilgili açıklama geldi.

Apple iPhone’larda performans düşmesine ve daha fazla elektronik atığın ortaya çıkmasına neden olacağı gerekçesiyle USB Type-C kullanmaya uzun bir müddettir karşı çıkıyordu. Lakin bu görüşünde her ne kadar kararlı olsa da Avrupa üzere büyük bir pazarı kaybetmemesi için Apple’ın AB’nin yasal düzenlemesine uymak zorunda.

YENİ DÜZENLEMEYLE İLGİLİ APPLE’DAN BİRİNCİ AÇIKLAMA

The Wall Street Journal’ın etkinliğinde Joanna Stern’in sorularını yanıtlayan Apple’ın pazarlamadan sorumlu üst seviye ismi Greg Joswiak, Apple ismine açıklamayı kişi oldu.

Yeni yasal düzenleme hakkında Apple’ın ne düşündüğü sorusuna Joswiak, Avrupa Birliği kararına çok uygun bulmuyor olsak da uyacağız“ sözleriyle yanıt verdi.

Bu açıklamayla birlikte Apple, Türkiye dahil birçok pazarda artık USB Type-C girişine sahip  iPhone’ları piyasaya süreceğini resmi olarak onaylamış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir